N & H spol. s r.o.
Nová kolonie 2604/8
155 00 Praha 5 - Stodůlky
tel.: +420 724 025 027
E-mail: info@heveawood.cz

O drevine Hevea brasiliensis

Hevea (Hevea brasiliensis, rubber wood, eco-wood, malajský dub) je svetlé tropické drevo, ktoré sa svojimi vlastnosťami a vzhľadom podobá dubu (preto je názov malajský dub). Pestuje sa hlavne predovšetkým ako prírodný zdroj kaučuku. Po tridsiatich až päťdesiatich rokoch však stromy prestávajú produkovať latex na ekonomicky využiteľnej úrovni. Takéto plantáže sa preto rúbu a pripravia sa na osadenie novými rastlinami. Drevo z týchto stromov sa používa na výrobu celého radu nábytkárskych výrobkov vrátane drevených schodísk a podláh. Pretože sa plantáže systematicky obnovujú každých 25-30 rokov, predstavuje drevo z ich vyrúbaných stromov trvalo obnoviteľný zdroj.

HEVEA - ekologický materiál

Hevea je dlhoročným stromom so všeobecne kladným vplyvom na životné prostredie. Pestovanie medziplodín pod kaučukovníkmi prispieva k stabilizácii často porušeného zachytávanie vody. Existujúce plantáže sú významným miestom akumulácie uhlíka, pretože predstavujú približne jednu štvrtinu všetkých stromových plantáží v trópoch.

HEVEA - ekonomický materiál

Ekonomicky dostupné množstvo kaučukovníkových kmeňov, ktoré môžu byť v krátkej dobe zozbierané, je ekvivalentné množstvu prirodzeného tropického dreva, ktoré sa ročne získa z plochy približne 0,6 milióna ha. Použitím tejto dreviny pomáhame zabrániť nekontrolovateľnému výrubu a likvidácii tropických pralesov na našej planéte a tak prispievame k ich zachovaniu.

Plocha svetových kaučukovníkových plantáží sa odhaduje na 9 miliónov hektárov, z ktorých 90% sa nachádza v Ázii, 6% v Afrike a 3% v Latinskej Amerike. Hlavnými producentmi kaučuku sú Thajsko, Malajzia, Vietnam a Indonézia, ktoré spoločne vlastnia 74% celosvetovej plochy kaučukovníkových plantáží.

Existujúce plantáže sú schopné v krátkej dobe vyprodukovať asi 39 miliónov kubických metrov dreva ročne; z tohto množstva by mohlo byť zhruba 10,7 miliónov kubických metrov vo forme kmeňov. Súčasný priemysel spracováva asi 4,5 milióna metrov kubických za rok.