Buk je celkom iste drevo s veľmi širokým využitím. Vyrába sa z neho postele, stoličky aj školský nábytok. Stolári ho využívajú najmä pre interiérový nábytok. Vyrába sa z neho rukoväte pracovných nástrojov, cievky, športové potreby, drevené výrobky do domácnosti, podlahy do domácností a niektoré časti hudobných nástrojov. Pre jeho vlastnosti je hojne používaný na výrobky z ohýbaného dreva, najmä na dubové sudy.

Pri sušení vyžaduje buk osobitnú starostlivosť, pretože schne veľmi dobre a rýchlo, ale vykazuje výrazné tvarové zmeny a veľa zosychá. Bukové drevo má strednú pevnosť v ohybe, rázovú húževnatosť, vysokú pevnosť v tlaku a výnimočne dobré predpoklady pre ohýbanie. Dobre sa ručne i strojovo opracováva a dobre držia spoje. Ľahko sa lepia a možno ho výborne povrchovo upravovať. V bukovom dreve sa často vyskytuje nepravé jadro. Drevo je preto náchylné k napadnutiu tesárikmi a červotoče. Navyše je tiež vhodné pre impregnáciu.

Bukové drevo je veľmi svetlo krémovej a často po obarené získava červenkasto bronzovo hnedú farbu. Má rovné vlákna, so širokými dřeňovými lúče, a jemnú pravidelnú textúru.

Buk je veľmi unikátny a je všestranne využiteľné. Jeho vlastnosti možno v porovnaní s ostatnými dostupnými drevinami klasifikovať ako veľmi vysoké.

Keďže vydrží mnoho rokov, oplatí sa do neho investovať. Navyše pri zachovaní starostlivosti o prírodné zdroje výrobou bukového nábytku nepoškodíme životnému prostrediu.

Bukové drevo a bukový nábytok