Exotických drevín je mnoho druhov. Tu je ich základný prehľad:

Bambus svetlý

Bambus je jedna z najčastejšie ľuďmi využívaných rastlín. Používa sa k stavbe domov, mostov, výrobe hudobných nástrojov alebo aj jedálenských paličiek európskej obdoby. Bambus je tvrdší ako napr červený dub. Bambus rastie predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach. Najviac ale v Juhovýchodnej Ázii. Niektoré druhy je možné nájsť aj v Amerike alebo Afrike, žiadne potom v Austrálii. Rastlina dosahuje výšku minimálne 1 meter av priemere je široká okolo 30 cm. Vyrába sa z neho ako podlahy, tak aj nábytok a ďalšie vybavenie bytov.

Doussie (afzélia africana Harrns)

Je to výnimočne odolné drevo, kvalitou porovnateľné s teakom. Drevo má svetlo slamovú farbu a je výrazne oddelené od svetlo hnedého jadrového dreva, ktoré zrením na svetle nadobúda červenohnedého mahagónového odtieňa. Textúra dreva sa môže zdať hrubšie ale súmerná. Drevo Doussie sa sušia veľmi pomaly.

Hevea

Hevea (Hevea brasiliensis, rubber wood, eco-wood, malajský dub) je svetlé exotické drevo, ktoré sa svojimi vlastnosťami a vzhľadom podobá dubu (preto je názov malajský dub). Pestuje sa predovšetkým ako prírodný zdroj kaučuku. Drevo z týchto stromov sa používa na výrobu celého radu nábytkárskych výrobkov vrátane drevených schodísk a podláh.

Iroko

Exotické drevo Iroko je stredne ťažké až ťažké dekoratívne drevo. Iroko sa veľmi podobá tíkovému drevu. Je vhodné ako stavebné drevo pre vonkajšie použitie, s vyššími nárokmi na pevnosť. Je veľmi odolné proti vode, plesniam, hnilobe a hmyzu. Impregnovať ho však nemožno. Drevo Iroko je dekoratívne, lesklé a na povrchu mastné. Iroko rastie roztrúsene v rôznych lesných formáciách v celom tropickom pásme Afriky.

Jatoba

Jatoba je tvrdá a extrémne odolná drevina, ktorá rastie v Strednej a Južnej Amerike, Brazílii, Bolívii, Peru Venezuele, Trinidadu, Paname, Guyanale, Surinam a Kolumbii. Je vhodné predovšetkým pre výrobu parkiet a fasád. Aby sa zabránilo úniku obsahových látok, musí sa pri povrchovej úprave výrobku na vodnej báze použiť izolačné vrstva (náter). Jadro dreva nemožno impregnovať.

Kempas

Kempas (lat. Koompassia, malaccensis) je veľmi tvrdé, červenkasté exotické drevo často používané na výrobu podláh. Na stupnici tvrdosti Janka dosahuje hodnôt 1710 v porovnaní s červeným dubom 1260. Kempas rastie v juhovýchodnej Ázii.

Merbau

Merbau (lat. Intsia, spp) pochádza taktiež z juhovýchodnej Ázie. Najčastejšie druh merbau je farebne ladený do hnedej s nádychom do červena (niekedy aj oranžova). Exotické drevo Merbau existuje v širokom farebnom spektre, od svetlo hnedej cez stredne až k tmavo hnedej farbe. Merbau patrí medzi tvrdšie dreviny. Je jednou z najstabilnejších drevín na celom svete a v stabilite súťaží s teakom.

Takové drevo

Teak pochádza z Indie, Barmy, Thajska, Indočíny vrátane Indonézie, presnejšie Jávy. Pestuje sa ale aj v tropických oblastiach Afriky a Latinskej Ameriky. Strom dosahuje výšok až 4,5 m Kmeň má výšku asi 2,7 m Teakové drevo môže moji farbu od tmavej až po zlatisto žltú s typickými čiernymi minerálnymi pruhmi. Môže však byť aj olejovo matný. Teakové drevo je veľmi odolné a stále. Nepodlieha plesniam ani hubám. Využíva pri výrobe nábytku i podláh.

Wenge

Drevo Wenge rastie na pobreží Afriky. Vo svete je wenge nazývané aj ako palissandre du Congo, dikela, mibotu, bokonge, tshikalakala, awong, nson-so. Ťaží sa v Kamerune, Zaire a Gabonu. Farbou je wenge veľmi podobné africkej drevine Panga-Panga. Wenge je tmavo čokoládovo hnedé, ale s vekom nemení odtieň svojej farby do žltých odtieňov, ale zostáva v priebehu starnutia stále tmavo hnedý.

Exotické dreviny