Podlahy z masívu vynikajú prírodným, hrejivým vzhľadom, vďaka ktorému získa interiér domácu atmosféru. Vďaka schopnosti dobre prijímať a vydávať vlhkosť pomáhajú udržiavať stabilnú klímu v miestnosti. Drevené podlahy sú príjemnejšie na došľapovanie a chráni naše šľachy a svaly. V neposlednom rade lepšie tlmí hluk a nárazy.

Podlahové dosky

Materiálom pre výrobu drevených podláh sú podlahové dosky, niekedy tiež podlahovky, palubovky, podlahové palubovky. Väčšinou je však používaný pojem drevené parkety. Ide o špeciálne upravené drevené dosky z masívneho dreva, ktoré do seba navzájom zapadajú. Ich vrchná plocha je upravená do hladkého povrchu.

Drevo pre drevené podlahy

Pre výrobu drevených podláh sa používajú rôzne dreviny. Napríklad nórsky smrek alebo borovica, sibírsky smrekovec, americký orech, kanadský javor, americká čerešňa, alebo severoamerické drevo douglasie. Najčastejším materiálom na výrobu drevených podláh je dub. Dubová podlaha je síce kvalitná, ale veľmi drahá. Alternatívou duba môže byť aj exotické drevo Hevea, ktoré má podobné vlastnosti.

Údržba drevené podlahy

Impregnácia pomocou špeciálneho oleja odpudzuje špinu, zdôrazňuje štruktúru dreva a zachová otvorený a dýchajúci povrch dreva. Ošetrenie lakom naviac oproti impregnácii pomôže lepšie odolať nečistotám, ochráni podlahu proti mechanickému opotrebovaniu, chráni podlahu pred UV žiarením, čím sa zvýrazní prirodzená farba dreva.

 

Prečo podlahu z masívu