Drevené hranoly sú základným typom stolárskeho reziva. Vyznačujú sa tým, že majú v priečnom priereze pravý uhol. Norma hovorí, že šírka hranola by mala byť menšia ako dvojnásobok hrúbky hranola.

Hranoly sa vyrábajú z guľatiny. Vyrábajú sa väčšinou v dĺžkach od 3 do 7 metrov v profiloch od 10 x 10 cm až do 20 x 20 cm. Na trhu sa však objavujú aj iné rozmery priamo na zákazku.

Drevené hranoly ako stavebný materiál

Drevené hranoly sa používajú predovšetkým pre konštrukciu strešnej väzby – drevených krovov a konštrukciách drevostavieb. Bežne je využívaný v stavebníctve v klasickom debnenia.

Hranoly sa vyrábajú z veľmi kvalitného a pevného dreva (prevažne smrekového), ktoré musí byť schopné uniesť okrem vlastnej váhy tiež strešnú krytinu. Prirodzene musí byť schopné odolať aj tlaku napadnutého snehu a najhorším poveternostným vplyvom.

Drevené hranoly sú nevyhnutným stavebným prvkom pri výrobe krovov. Bývajú hlavnou súčasťou nosnej konštrukcie striech väčšiny rodinných domov a budov.

Ak sa teda chystáte sa na renováciu strechy, určite tento stavebný materiál budete potrebovať.

Od strešných krovov na záhradu

Ak plánujte postaviť záhradný altánok, romantickú pergolu, alebo pohľadový krov počítajte s nimi najmä na nosnú konštrukciu. Masívne drevo nemá prerušená vlákna dreva, a preto ho možno použiť ako nosný prvok.

Drevené hranoly