Aké stolárske rezivo používajú najčastejšie slovenskí stolári? Tu je prehľad tých najznámejších a najpoužívanejších.

Borovice

Borovicové drevo je mäkké pre vyšší podiel živice. Trpí charakteristickým zamodraním a preto sa nie moc dobre morí, farbí a natiera. Je však veľmi tvrdé. Preto sa používa pre výrobu okien, dverí i rámov. Bohužiaľ však obsahuje veľa hrčí, čo znemožňuje jeho obrábanie a brúsenie.

Bukove drevo

Bukové drevo je tvrdé, pomerne málo pružné a pevné. Je charakteristický svetlo hnedú až ružovkastú farbou, ktorá parením tmavne. Ak sa naparia a vytvaruje, zachová svoj tvar. Preto je v nábytkárstve používaný na ohýbaný nábytok. Napríklad hojdacie stoličky. Drevina sa veľmi dobre sa obrába, morí i lepí. Pre výbornú výhrevnosť, je používané aj ako palivové drevo.

Dubove drevo

Drevo z duba patrí medzi najžiadanejšie vôbec. Charakterizuje sa tvrdosťou, pevnosťou, húževnatosťou a trvanlivosťou. Využíva sa najmä v masíve. S dubom pracujú rezbári, tesári, stolári, ale aj sochári. Dá sa dobre opracovávať dlátami aj naprieč vláknam. Dobové drevo sa dobre lepí aj morí. Hojne sa tiež používa v stavebníctve ako stavebný rezivo.

Orechove drevo

Orechové drevo patrí medzi veľmi cenené. Beľ má bielošedé sfarbenie farbu, mnohokrát s jasne žltými škvrnami na okraji. Jadro má výrazne tmavohnedú farbu (až tmavočervenú) s jasným čiernym oddelením od Belu. (Pozn. farba závisí na pôdnych podmienkach). Stolári ho ocenia, pretože sa dobre obrába, ohýba a sústruhoch. Umeleckí rezbári ho majú v obľube vďaka tomu, že je možné ho možno ľahko opracovať dlátami.

Smrkove drevo

Smrek je našim najrozšírenejším stromom. Má smotanovo bielu až hnedastú farbu s výraznými letokruhy. Aj cez svoju mäkkosť a húževnatosť je pomerne pevný a pružný. Po opracovaní je drevo hodvábne lesklé a mnohokrát nepotrebuje ani lakovať. Obsahuje veľa živice a preto je v porovnaní s inými drevinami pomerne ľahké. Dobre sa reže, frézuje, hobluje a inak opracováva. Vďaka jeho svetlej farbe sa dobre morí, natiera aj farbí. Používa sa hojne v stavebníctve pre trámy a krovy, ale aj v debnení. Stolári z neho vyrába predovšetkým mäkký nábytok. Zo starých smrekových trámov sa zhotovujú repliky skríň a iného starožitného nábytku.

Čerešňa

Drevo z čerešne je tvrdé, pevné, pružné a húževnaté. Belova časť je úzka, smotanovo ružovkastá až žltá. Jadro stromu je červenohnedé a na vzduchu časom červená a tmavne. Zle sa však kosí dlátami cez vlákna. Pre sústruženie a stolárske práce je však veľmi vhodné. Používa sa na výrobu fošní alebo dosiek. V umeleckom stolárstve sa používa pre výrobu stoličiek, stolíkov, podstavcov, ríms a stĺpikov zábradlia.

Druhy drevín pre stolárstvo a nábytkárstvo